خداناباور نیجریه‌ای را به زور در کلینیک روانی بستری کردند

Mubarak-Bala-008

به نقل از دویچوله فارسی، در نیجریه یک مرد را به‌ اجبار در کلینیک بیماری‌های روانی بستری و منزوی کرده و به او دارو خورانده‌اند.

به گفته "اتحادیه بین‌المللی اخلاق و دوستی"، این مرد بیمار نیست، بلکه تنها خداناباور (آتئیست) است.

کانو چهارمین شهر بزرگ نیجریه و واقع در استانی به همین نام است. در این شهر حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار نفر زندگی می‌کنند که بیشتر آنان سنی‌مذهب هستند. از سال ۲۰۰۰ تا کنون در این استان قوانین شریعت اسلام جاری است.

شمار مسیحیان در کانو کم است، چه برسد به کسانی که به وجود خدا باور ندارند و باصطلاح "آتئیست" یا "خداناباور" هستند.

 

"اتحادیه بین‌المللی اخلاق و انسان‌دوستی" (IHEU) که چندین سازمان متعلق به انسان‌دوستان، خداناباوران، عقل‌گرایان، سکولارها و سازمان‌هایی مشابه از سراسر دنیا عضو آن هستند، گزارشی منتشر کرده که موجب نگرانی مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان شده است.

به گزارش این اتحادیه، یک جوان ۲۹ ساله ساکن شهر کانو به نام "مبارک بلا" را چون گفته است، معتقد به خدا نیست با اعمال فشار در یک کلینیک بیماری‌های روحی و روانی بستری کرده‌اند.

این اتحادیه در نامه‌ای دادخواست می‌نویسد که "مبارک بلا" را در کلینیک "امینو کانو" نگه داشته‌اند. مبارک بلا که مهندس شیمی است توانسته از طریق تلفن همراه دیگر بیماران با خارج از کلینیک تماس بگیرد و وضعیت خود را شرح دهد. اما اجازه داشتن وکیل به او داده نشده است.

باب چرچیل، سخنگوی "اتحادیه بین‌المللی اخلاق و انسان‌دوستی"، در مصاحبه با بخش آفریقای "بی‌بی‌سی" گفت: «ما به شدت نگران وضعیت سلامتی مبارک بلا هستیم و درخواست می‌کنیم که او را هر چه زودتر از کلینیک مرخص کنند.»

مبارک بلا در حضور خویشاوندان خود گفته بود که به وجود خدا باور ندارد. در پی آن خویشاوندان او از پزشکی خواسته بودند تا او را معاینه کند و بگوید که آیا بیمار روانی است یا نه. این پزشک گفته بود که مبارک بلا سالم است. اما آنان پزشکی دیگر را برای معاینه او فراخوانده بودند که "تشخیص" داده بود خداناباوری مبارک بلا چیزی نیست مگر حاصلی از اثرات جانبی اختلال شخصیتی او.

مبارک بلا در روز ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در توئیتی می‌نویسد: «من سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم خلاق باشم؛ ۸ روز است در این کلینیک زندانی هستم و اطرافیانم را بیماران روانی و پرسنل کم‌سواد تشکیل می‌دهند.»

برادر مبارک بلا آمپولی به او تزریق کرده بود که او را به خواب برده، به‌گونه‌ای که او بعد از ۳۰ ساعت در کلینیک بیدار شده بود. در آنجا او را وادار به خوردن داروهای دیگر کردند. یک روانپزشک کلینیک به او گفته است: «عزیز من، هر کسی احتیاج به یک خدا دارد، حتی در ژاپن، پس این داروها را بخور تا دوباره مثل بقیه آدم‌ها عادی بشوی.»

برگرفته از دویچوله فارسی

Tags: #RegionalReport

Accreditations

Visit AAI on Social Networks

facebook twitter myspace youtube googleplus atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community

Join AAI

aai-logo
 
AAI is a non-profit international organization registered in California, USA as a 501(c)(3) US corporation. We survive on your donations and support. Click here to VOLUNTEER your time or click here to DONATE to Atheist Alliance International.