پیکارجویان داعش شهر موصل را تصرف کردند

پیکارجویان اسلامگرا موصل، یکی از شهرهای بزرگ عراق را به تصرف خود در آورده‌اند و نوری مالکی، نخست وزیر این کشور از پارلمان خواسته است که وضعیت فوق العاده اعلام کند.

داعش هدف خود را استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن احکام شرع در عراق و منطقه شام - شامل سوریه - و آزاد سازی عراق از حکومت تحت تسلط شیعیان اعلام کرده است.

این پیکارجویان تندروی مذهبی غیر از موصل شهرهای را تحت کنترل خود دارند.

نخست وزیر عراق روز سه شنبه از مجلس عراق تقاضای دادن قدرت بیشتر برای کنترل شورشیان کرده و اعلام نمود افراد مسلح گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام - داعش - پس از چهار روز نبرد، نیروهای ارتش و پلیس مستقر در شهر را وادار به فرار کرده و شهر موصل، دومین شهر پر جمعیت عراق و مرکز استان نینوا را به تصرف خود در آورده‌اند.

نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر از مردم موصل از شهر گریخته‌اند. تعداد زیادی تانک و ادوات نظامی توسط داعش که یک گروه اسلامگرای سنی منشعب از شبکه القاعده می باشد، به تصرف در آمده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع وزارت کشور عراق گفته است که مهاجمان با بلندگو اعلام می‌کردند که برای آزادی موصل آمده‌اند و تنها با کسانی می‌جنگند که به آنان حمله کنند.

همچنین گزارش شده که پیکارجویان هزاران زندانی را از زندان‌ها آزاد کرده‌اند.

خبرگزاری های بین المللی به نقل از یکی از افسران ارشد عضو نیروهای مدافع نینوا گفته است که حمله سنگین صدها عضو مسلح داعش از اواخر روز دوشنبه آغاز شد و مهاجمان توانستند ساختمان استانداری، مقر فرماندهی نیروهای دولتی و فرودگاه شهر را به تصرف خود در آورند.

براساس برخی گزارش‌ها، هلی‌کوپترها و هواپیماهای نظامی مستقر در این فرودگاه اینک در دست مهاجمان است.

 

Tags: #RegionalReport

Accreditations

Visit AAI on Social Networks

facebook twitter myspace youtube googleplus atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community

Join AAI

aai-logo
 
AAI is a non-profit international organization registered in California, USA as a 501(c)(3) US corporation. We survive on your donations and support. Click here to VOLUNTEER your time or click here to DONATE to Atheist Alliance International.