NEWSFLASH: AAI launches a new website in 2015!
  • aai-slider-atheistcensus
  • aai-slider-blasphemylaws
  • aai-slider-patascon
  • aai-slider-takeaaiquiz
  • aai-slider-endwitchcraft
  • aai-slider-support
  • aai-slider-ibka
  • aai-slider-swt

بانو القاعده کیست و چرا آمریکا او را مبادله نمی‌کند؟

 

 

 

بنا به گزارش دوچوله فارسی، یک زن پاکستانی به مدت چهار سال در صدر تعقیب‌شوندگان بین‌المللی بود. زمانی طالبان و حال "دولت اسلامی" پیشنهادهای قابل توجهی برای مبادله او با گروگان‌ها ارائه کرده‌اند. این زن کیست و چرا آمریکا او را مبادله نمی‌کند.

"خطرناکترین زن جهان"، "آفتاب القاعده"، "بانو القاعده"؛ اینها همه صفت‌هایی هستند که در طول سال‌های اخیر به زنی پاکستانی به نام عافیه صدیقی نسبت داده شده‌اند.

پلیس فدرال آمریکا (FBI) عافیه صدیقی را از سال ۲۰۰۴ در صدر فهرست کسانی قرار داده بود که تحقیقات بین‌المللی گسترده‌ای برای دستگیری‌شان در جریان بود. وزیر دادگستری وقت آمریکا هم او را به‌عنوان تنهازن در فهرست "هفت فرد مرگ‌آفرین" قرار داد.

 

از دانشگاه ام‌آی‌تی تا زندان تگزاس

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۰۳ خالد شیخ محمد را دستگیر کردند؛ شخصی که مغز متفکر القاعده و طراح حملات تروریستی ۱۱ سپامتبر ۲۰۰۱ به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشینگتن نامیده شد. او در جریان بازجویی‌ها نام عافیه صدیقی را به‌عنوان یکی از اعضای اصلی این تشکیلات تروریستی به زبان آورد.

رسانه‌ها پس از آغاز تحقیقات در مورد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به عافیه صدیقی لقب "نابغه مؤنث" دادند. گفته می‌شود که او از راه جمع‌آوری کمک‌های مالی و قاچاق الماس، برای تشکیلات تروریستی القاعده منابع مالی فراهم می‌کرده است. او همچنین چند ماه پیش از حملات یازدهم سپتامبر به همراه همسرش دوربین‌های دید در شب، اسلحه و دفترچه راهنمای تجهیزات نظامی – از قرار معلوم برای شکار – خریده است.

عافیه صدیقی از یک خانواده مرفه پاکستانی است که بیش از ۱۰ سال از عمر خود در حال تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایالات متحده بوده است. او در مؤسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) در رشته علوم اعصاب درس خوانده و در سال ۲۰۰۱ از دانشگاه "براندیس" ماساچوست دکترا گرفته است.

صدیقی که مادر سه فرزند است، ناگهان ناپدید شد (تاریخ درستی در دست نیست). گفته می‌شود او به پاکستان بازگشت و از همسرش جدا شد؛ در ادامه با یکی از بستگان نزدیک خالد شیخ محمد، طراح حملات ۱۱ سپتامبر ازدواج کرد.

این زن پاکستانی سرانجام در سال ۲۰۰۸ در شهر غزنی افغانستان به همراه پسر ۱۱ ساله‌اش دستگیر شد؛ در حالی که مقادیری مواد شیمیایی و نقشه‌هایی برای تهیه بمب شیمیایی و بمب میکروبی از ویروس ابولا به همراه داشت. عافیه صدیقی در سال ۲۰۱۰ به ۸۶ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان بیماران روانی "فورت وورث" تگزاس آمریکا دوران محکومیت خود را می‌گذراند.

جالب این‌که او به اتهام مشارکت در اقدامات تروریستی یا آگاهی از حملات محکوم نشده است؛ بلکه حکم او به جرم تلاش برای کشتن سربازان ارتش و مأموران پلیس فدرال آمریکا صادر شده است. گفته می‌شود صدیقی در یکی از جلسات بازجویی از فرصت استفاده کرده و با سلاحی که به دست آورده به سمت مأموران شلیک کرده است.

علاقه گروه‌های تروریستی به مبادله "بانو القاعده"

زمانی طالبان برای آزادی عافیه صدیقی تلاش می‌کردند. به نوشته پایگاه اینترنتی "فارن پالسی"، مقام‌های پاکستان دو سال پیش به آمریکا پیشنهاد دادند که اگر عافیه صدیقی را آزاد کند، اسلام آباد تمام امکانات خود را برای آزادی گروهبان بو برگدال به کار می‌بندد. آمریکا این پیشنهاد را رد کرد. برگدال که از سال ۲۰۰۹ ناپدید شده بود، در ژوئیه سال جاری (۲۰۱۴) با ۵ طالب زندانی در گوانتانامو مبادله شد.

حال تروریست‌های "دولت اسلامی" خواست‌های مشابهی را مطرح می‌کنند. آن‌طور که "نیویورک تایمز" نوشته است، "دولت اسلامی" پیشنهاد کرده بود که عافیه صدیقی با جیمز فولی مبادله شود؛ همان روزنامه‌نگار آمریکایی که هفته گذشته فیلم سر بریدنش در اینترنت منتشر شد.

"دولت اسلامی" سه‌شنبه گذشته (۲۶ اوت/ ۴ شهریور) تازه‌ترین پیشنهاد خود را مطرح کرده است: ۶/۶ میلیون دلار باج و آزادی عافیه صدیقی در برابر آزادی یک زن ۲۶ ساله آمریکایی که سال گذشته در سوریه ربوده شد.

عافیه صدیقی در حال حاضر باارزش‌ترین گرویی در دستان آمریکاست. آمریکا بر اساس اصل "ما با تروریست‌ها معامله نمی‌کنیم" تا کنون از مبادله عافیه صدیقی با گروگان‌های آمریکایی خودداری کرده است. مقام‌های ایالات متحده مبادله گروهبان برگدال با ۵ طالب زندانی را هم در چارچوب گفت‌وگوها با طالبان برای بهبود وضعیت امنیتی افغانستان ارزیابی می‌کنند.

 

 

 

Tags: #RegionalReport

Affiliates & Associates

AUSTRALIA
Atheist Foundation of Australia Progressive Atheists Atheist Community of SE Queensland Sydney Atheists
BRASIL
Liga Humanista Secular do Brasil
CANADA
British Colombia Humanist Association Libres penseurs athées / Atheist Freethinkers
COLOMBIA
Organización Colombiana de Ateos Asociación de Ateos y Agnósticos del Atlántico
DANMARK
Ateistik Selskab
THE GspanIA
Gambia Secular Assembly
DEUTSCHLAND
Internationaler Bund der Konfessionslosen und Atheisten e.V.
ΕλληνικήΔημοκρατία
Atheist Union of Greece
ESPAÑA
Iniciativa Atea
HRVATSKA
Centar za građansku hrabrost (Center for Civil Courage)
INDONESIA
Indonesian Atheists
ایران
کانون آگنوستیک ها و آتئیست های ایران
IRELAND
Atheist Ireland
ISRAEL
ארגון האתאיסטים הישראלי ע"ר Hofesh
الجمهورية انانية
Freethought Lebanon
MALTA
Malta Humanist Association
المملكة اربية
Council of Ex-Muslims of Morocco
NEDERLAND
Atheistich Verbond
NIGERIA
Nigerian Humanist Movement
KONGERIKETNOREG
Hedningsamfunnet
اسلامی جsریۂ
پاکستانی ملحد اور Agnostics
PALESTINE
حركة الملحد / ملحد الفلسطينية
PHILIPPINES
Philippine Atheists and Agnostics Society Humanist Alliance Philippines, International
Россия
Общество современного атеизма, гуманизма и межрелигиозной толерантности (SMAH) Здравомыслие
SINGAPORE
Humanist Society (Singapore)
SOUTH AFRICA
Free Society Institute
SUOMI

Suomen Ateistiyhdistys
TÜRKIYE CUMHURIYETI
Atheism Association of Turkey
UGANDA
Humanist Association for Leadership, Equity and Accountability
UNITED KINGDOM
Atheism UK Council of ex-Muslims of Britain
UNITED STATES
Atheist Alliance of America Freedom From Religion Foundation Secular Humanist Society of New York

Accreditations

Visit AAI on Social Networks

facebook twitter myspace youtube googleplus atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community

Join AAI

aai-logo
 
AAI is non-profit,international orgnaization and we survive on your donations and support. Click here to VOLUNTEER your time or click here to DONATE to Atheist Alliinace International.