فرار ده‌ها دختر نیجریه‌‌ای از اسارت جهادگرایان بوکو حرام

حدود ٦٣ دختر دبیرستانی توانستند از اسارت گروه افراطی "بوکو حرام" نجات یابند. این دختران با استفاده از غیبت محافظان خود موفق به فرار شدند.

بنا به گزارش دویچوله فارسی، ستیزه‌جویان این گروه مسلح در روزهای گذشته درگیر نبردهای شدیدی با ارتش نیجریه بودند. این درگیری ها آنها را مجبور به ترک مخفیگاه ها کرده و فرصتی برای این دختر را برای فرار ایجاد کرد.گروه اسلامگرا و تندروی "بوکو حرام" در نیجریه مسئول کشتار و بمب گذاری های فراوانی هستند و چند ماه پیش ٢٧٦ دختر مدرسه ای را بودند که هنوز از سرنوشت ٢١٦ تن از این دختران اطلاعی در دست نیست.

 

بنا به گزارش روزنامه‌های نیجریه ظاهراً اغلب پیکارجویان "بوکو حرام" در روز شنبه (۵ ژوئیه) به یک پادگان ارتش حمله کرده بودند و "تنها نگهبانان معدودی وظیفه محافظت از دختران را بر عهده داشته‌اند که آنان نیز به خواب رفته بودند". خبر فرار دختران برای نخستین بار در روز دوشنبه (۷ ژوئیه) در نیجریه بازتاب رسانه‌ای یافت.

گفته می‌شود در محلی که این دختران نگهداری می‌شدند، تنها ۵ دختر موفق به فرار نشده‌اند.

در روز جمعه (۴ ژوئیه) نیز درگیری خونینی میان ارتش نیجریه و نیروهای بوکو حرام در شهر "دام‌بوا" رخ داد. بنا به گزارش منابع نظامی دست‌کم ۵۰ تن از جهادگرایان بوکو حرام در این درگیری کشته شده‌اند.

گروه بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ تا کنون حملات متعدی به مقرهای پلیس، مراکز ارتش و ادارت دولتی داشته است. اما در سال‌های اخیر این گروه اسلام‌گرا حملات خود را به کلیساها، رستوران‌ها و مدارس نیز گسترش داده است. بوکو حرام برای برپایی یک دولت دینی بر مبنای شریعت اسلامی مبارزه می‌کند.

Tags: #RegionalReport

Accreditations

Visit AAI on Social Networks

facebook twitter myspace youtube googleplus atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community

Join AAI

aai-logo
 
AAI is a non-profit international organization registered in California, USA as a 501(c)(3) US corporation. We survive on your donations and support. Click here to VOLUNTEER your time or click here to DONATE to Atheist Alliance International.