تسخیر بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق توسط داعش

Irak1

تروریست های «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) همچنان به سوی بغداد پیشروی می‌کنند.

بنا به گزارش‌های منتشرشده آن‌ها بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق را تسخیر کرده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش داد شورشیان «داعش» بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق در «بیجی» واقع در استان صلاح‌الدین را تصرف کرده‌اند. تسخیر این پالایشگاه در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد یک پیروزی استراتژیک برای اسلامگرایان «داعش» به‌شمار می‌رود چرا که در «بیجی» به جز پالایش نفت، سوخت بسیاری از جایگاه‌های سوخت کشور تأمین می‌شود و نیروگاه برق آن برق بغداد را عرضه می‌کند.

دولت نوری مالکی اما این خبر را تکذیب می‌کند. تلویزیون دولتی گفت ارتش مقاومت می‌کند و همچنان بخش‌هایی از کنترل این پالایشگاه را که به مدت ۱۰ روز در محاصره پیکارجویان «داعش» است، در دست دارد.

بنا به گزارش رادیو زمانه، دفتر نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، روز دوشنبه (۲۳ ژوئن / دوم تیر) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مالکی به‌عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، دستور داده است تا از افسران و مسئولان محافظت از پالایشگاه «بیجی» با ارتقای درجه قدردانی شود.

از دو هفته پیش تاکنون نیروهای «داعش» از شمال و غرب کشور به سمت بغداد در حال پیشروی هستند و بسیاری از بخش‌های عراق به دست آن‌ها افتاده است.

«واشنگتن پست» گزارش داده است که شورشیان «داعش» در چندین روستای شمال عراق ده‌ها نفر را کشته‌اند. پلیس محلی از کشته شدن دست‌کم ۵۵ نفر خبر داده است. بر اساس این گزارش در میان کشته‌شدگان دو دختربچه نیز دیده می‌شوند. همچنین ده‌ها نفر نیز ناپدید شده‌اند. اهالی روستاها از یک «قتل عام» سخن می‌گویند.

به‌ نوشته این روزنامه، شاهدان عینی می‌گویند از یک هفته پیش هدف حملات «داعش» چهار دهکده ترکمن‌های شیعه در نزدیکی «کرکوک» بوده است.

 

Tags: #RegionalReport

Accreditations

Visit AAI on Social Networks

facebook twitter myspace youtube googleplus atheist-nexus-community atheist-nexus-community atheist-nexus-community

Join AAI

aai-logo
 
AAI is a non-profit international organization registered in California, USA as a 501(c)(3) US corporation. We survive on your donations and support. Click here to VOLUNTEER your time or click here to DONATE to Atheist Alliance International.